Muskov Starship zlyhal aj po druhý raz, pristátie na Mesiaci v roku 2025 nevyzerá nádejne

Muskov Starship zlyhal aj po druhý raz, pristátie na Mesiaci v roku 2025 nevyzerá nádejne

Druhý pokusný štart Starshipu – systému vyvíjaného spoločnosťou SpaceX a tvoreného nosnou raketou a kozmickou loďou –, spočiatku vyzeral nádejnejšie než prvý pokus.

Skončil sa však rovnako. Stratou komunikácie a výbuchom.

Bez Starshipu nemôžu Američania dostať astronautov na Mesiac v decembri 2025, ako to plánuje NASA.

Experiment sa tentoraz dostal ďalej ako pri prvom štarte v apríli. Raketa Super Heavy vyniesla kozmickú loď na hranicu atmosféry.

Tam sa obe časti oddelili pomocou manévru zvaného „hot staging“, ktorý spočíva v tom, že sa motory kozmickej lode zapnú už vo chvíli, keď je ešte spojená s raketou.

Explózia po ôsmich minútach

Spoločnosť SpaceX vyskúšala tento postup po prvý raz, Američania aj Rusi ho úspešne používali pri ťažkých nosných raketách už v šesťdesiatych rokoch. Jeho zmyslom je udržať maximálnu hybnosť kozmickej lode, manéver je však riskantný.

Ak by išlo všetko podľa plánu, nosná raketa by bezpečne pristála v Mexickom zálive, zatiaľ čo kozmická loď by obletela zemeguľu a pristála v mori pri Havaji.

To sa však nestalo. Nosný stupeň explodoval po začatí návratového manévru tri minúty a 21 sekúnd po štarte. Kozmická loď ešte niekoľko minút pokračovala po plánovanej dráhe, dosiahla výšku 148 kilometrov, no stratila spojenie s riadiacim centrom, čím sa aktivoval samodeštrukčný mechanizmus.

Ide o bezpečnostné opatrenie, ktoré bráni tomu, aby trosky lode, ktorá sa nedá riadiť, dopadli do obývanej oblasti. Osem minút po štarte tak explodovala aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.